Психологічна підтримка студентів. Розв'язання конфліктів

Під керівництвом доцентки кафедри психології, к.психол.н. Ірини ПЕРІГ та асистентки Оксани КОЗАК для студентів кафедри економіки та фінансів відбулося практичне заняття на тему «Емоційний інтелект» методом  проведення «Світове кафе».

06 жовтня 2023 року, під керівництвом доцентки кафедри психології, к.психол.н. Ірини ПЕРІГ та асистентки Оксани КОЗАК для студентів кафедри економіки та фінансів відбулося практичне заняття на тему «Емоційний інтелект» методом  проведення «Світове кафе». «Світове кафе» (World cafe) – всесвітньо відомий метод фасилітації, створений Девідом Айзексом та Хуанітою Браун. Його сенс полягає у формуванні декількох комунікативних майданчиків, які працюють над певним завданням із заздалегідь визначеної теми, а темою заняття був «Емоційний інтелект». Емоційний інтелект (англ. emotional intelligence) – група ментальних здібностей, які беруть участь в усвідомленні та розумінні власних емоцій і емоцій навколишніх людей. EQ впливає на фізичне та психічне здоров’я, сприяє здатності створювати міцні стосунки та розвивати соціальний інтелект.

Психологині навчали студентів працювати з емоціями, способам їх ідентифікації, ділилися методами та психотехніками регуляції власного емоційного стану та розвитку емпатії.

Після отримання теоретичних настанов, студенти перейшли до роботи у групах. Роботою кожної групи керував особистий модератор. А щоб було цікавіше, здійснювалася ротація учасників між майданчиками. Процес обговорення закінчився тоді, коли всі групи відвідали всі майданчики та повернулися до свого модератора. В аудиторії панувала позитивна атмосфера, що сприяла творчому зростанню та розвитку усіх учасників. Для оптимізації процесу обговорення і фіксації результатів студенти на ватманах робили записи, маркування, малюнки, зображаючи  висловлені ідеї схемами та піктограмами.  

Підбиваючи підсумки проведеного заняття, Ірина ПЕРІГ зазначила, що люди, які не вміють зрозуміти власні емоції і керувати ними, не здатні створити міцні стосунки. Це може призвести до самотності та ізоляції і, як наслідок, спричинити проблеми з психічним здоров’ям. Тому від вміння керувати емоціями залежить розвиток соціального інтелекту – здібностей, що визначають успішність соціальної взаємодії. Завдяки йому люди здатні налагоджувати стосунки, почуватися коханими та щасливими.

 

 

На кафедрі економіки та фінасів здійснюється психологічний супровід студентів в процесі їх навчання та професійного становлення у закладі вищої освіти.

Студенти мають змогу звернутися за допомогою до психолога закладу з приводу наступних питань:

-психологічна адаптація студентів до навчання у ЗВО;

-саморозвиток та самореалізація особистості;

-вирішення особистісних проблем;

-розвиток навичок міжособистісної взаємодії та комунікації;

-налагодження позитивного соціально-психологічного клімату та згуртованості навчальної групи;

-регулювання емоційних станів, подолання тривожності, стресових та депресивних станів;

-психологічне консультування з питань особистісного розвитку, стосунків у навчальній групі, сімейних відносин, вирішення конфліктних ситуацій тощо.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Психолог кафедри економіки та фінансів ТНТУ: к.психол.н., доцент Періг Ірина Мирославівна

контактні дані: моб.тел. +38(067) 897 1000

Психологічні поради першокурсникам щодо адаптації до навчання в ТНТУ:

Вітання студентам, які вступили до нашого навчального закладу! Ви переконаєтеся, що студентські роки – один із найпрекрасніших періодів у житті людини. Відомо, що юнацький вік і період молодості є оптимальними для розвитку індивідуальності, її інтелектуальної та особистісної сфери. Це час задумів та сміливих планів, в якому майбутнє не лякає, а темпи закладені в цей час відчуваються впродовж усього життя.

При вступі у виш слід мати на увазі, що перехід до нових умов життєдіяльності носить адаптаційний характер, тому у студентів першого курсу можуть з’являтися певні труднощі.

Вони пов’язані з незвичністю форм навчання, із необхідністю самому організовувати власну діяльність, із збільшенням обсягів самостійної навчальної роботи, з пристосовуванням до нового колективу студентської групи, умов проживання тощо.

Проблема адаптації особистості до нових умов життя є надзвичайно актуальною, зокрема, етап вступу до ВНЗ  вважається одним із найбільш важких періодів у житті першокурсників. Дане питання є надзвичайно актуальним в системі вищої освіти, і це не випадково: від успішності цього процесу багато в чому залежить подальша професійна кар'єра й особистісний розвиток майбутнього фахівця. Традиційно адаптація передбачає активне пристосування індивіда до умов середовища – як фізичного, так і соціального. Але зміни в житті потрібні  і важливі для  нашого  здоров’я та благополуччя. І це варто цінувати!

Сподіваюся, з цього приводу вам у нагоді стане декілька порад.

Будьте на позитиві. Позитивний погляд на світ допомагає подолати страх і зберегти мотивацію. У перші дні й навіть тижні навчання Ви можете почувати розгубленість, труднощі, пов’язані з новими умовами організації навчання і побуту.

Ефективно організовуйте робочий день. Складіть оптимальний розпорядок свого дня, пам’ятаючи основне правило планування часу: 60:20:20

60% – запланована діяльність;

20% – непередбачена активність;

20% – спонтанна активність.

Отже, на роботу тратиться стільки часу, скільки його є в наявності. Знаходьте час для роботи, це – умова успіху. Знаходьте час для роздумів, це – джерело сили. Знаходьте час для гри, це – секрет молодості. Знаходьте час для читання, це – основа знань. Знаходьте час для дружби, це – умова щастя. Знаходьте час для мрії – це – шлях до зірок.

Одразу включайтеся, з головою поринайте у навчальний процес, щоб нічого не пропустити. Слід уже зараз зосередитися на успішному складанні першої сесії. Пам’ятайте, що підготовка до неї починається … з першого заняття! Перед черговою лекцією не лінуйся хоча б побіжно переглянути конспект попередньої. Не соромся звернутися до викладача – краще, якщо ти запитаєш його зараз, ніж він потім – на іспиті. Читати літературу теж треба починати відразу.

Іноді студенти вважають, що певна навчальна дисципліна не має практичного значення для майбутньої професії. Така установка унеможливлює процес активного слухання, що призводить до неефективного використання навчального та особистого часу. Проте, незважаючи на суб’єктивну думку про значення тієї чи іншої навчальної дисципліни, варто враховувати, що навчальні плани і програми складаються з огляду на досвід і потреби практичної діяльності. Нерідко в доцільності вивчення певного предмета можна переконатись лише з плином часу, під час виконання конкретних практичних завдань.

На семінарах та практичних заняттях не відсиджуйтеся, а виявляйте свою активність – доповідайте, уточнюйте, запитуйте, вчасно виконуйте отримане завдання.

Система вузівського навчання вимагає від студентів більшої самостійності в плануванні та організації власної діяльності. Вчорашньому школяреві зробити це буває дуже нелегко: якщо у школі щоденний контроль з боку вчителя змушував постійно й систематично готуватися до занять, то у вищому навчальному закладі рівень щоденного контролю зменшується. З’являється певна свобода дій, але цією свободою потрібно вірно скористатися, уміти вирізнити суттєве від другорядного. На жаль, через відсутність навичок самоорганізації, уміння розпоряджатися власним часом над першокурсником висить загроза пропуску занять, неуспішності в навчанні. Тому важливо планувати власну діяльність, намічаючи довгострокові плани на семестр, короткострокові плани на тиждень та найближчі плани на день.

Як можна швидше навчися конспектувати лекції. Це нескладно, головне – розробити систему символів і зрозумілих тобі скорочень. Усі символи разом з розшифровкою запиши на зворотному боці обкладинки зошита. Конспектуючи, не економ на папері. Залишайте в зошиті поля для додаткових нотаток. Пам’ятайте, що лекція не диктант, тому не потрібно записувати за лектором слово в слово. Записуйте лекцію у вигляді тез. Не переймайтесь, якщо у вас не відразу буде виходити. Ведення конспекту – особлива наука, що вимагає тренування.

Студентські роки – це унікальна можливість розширити свій кругозір, потурбуватися про власне духовне, культурне зростання. Беріть активну участь у суспільному житті студентської групи, навчального закладу – в такий спосіб ви матимете можливість долучитися до лав активної молоді закладу. Налагодити ефективну взаємодію, приємне спілкування з одногрупниками та новими друзями вам допоможе доброзичливість, відкритість, прагнення прийти на допомогу, небайдужість до життя оточуючих. Крім спілкування зі «шкільними» друзями намагайтеся знаходити нових друзів за інтересами (спорт, музика, книги, інші захоплення). Для того, щоб подобатися людям, потрібно щиро цікавитися ними.

Водночас уникайте спілкування із «сумнівними» компаніями, які часто характеризуються асоціальними проявами (вживанням алкоголю, наркотиків, хуліганством тощо). Перебування у такому «товаристві» не допоможе вам реалізувати високі життєві цілі, досягнути успіху, стати професіоналом.

Особливим процес адаптації до навчання у вищому навчальному закладі є для першокурсників, які приїхали на навчання з інших міст, районів: змінюється темпоритм, умови проживання, коло друзів, знайомих тощо. Важливо пам’ятати, що новий етап життя приносить та розкриває нові можливості для професійного, особистісного зростання, відкриває нові горизонти взаємодії та спілкування з новими друзями.

Все-таки переміни в житті потрібні і важливі для нашого здоров’я та благополуччя. І це варто цінувати! Пам’ятайте про те, що ви не самотні і в будь-який момент можете звернутися за мудрою порадою до адміністрації навчального закладу, куратора, викладачів, психолога. Вони обов’язково допоможуть у вирішенні того чи іншого питання.

Радійте! Студентське життя буває один раз в житті, і воно неповторне!

Беріть активну участь у громадському житті групи й начального закладу. Студентські роки минають швидко, потурбуйтесь про те, щоб Вам було що згадати.

І головне – при труднощах не впадайте у відчай. Не нарікайте, а подумайте, що Ви можете зробити, щоб достойно вийти зі скрутної ситуації і не допустити її повторення. Студентські роки – це ще й життєве загартування, неповторний особистий досвід. Успіхів Вам у всьому.

Усім, хто прийшов здобувати знання, бажаю досягти своєї мети у житті, знайти взаєморозуміння з викладачами, зустріти добрих і надійних друзів.